Committees

Member:  Ben Basley
Member:  Dave D'Acquisto
Member:  Tammy D'Acquisto
Member:  Bill Gilles
Member:  Denise Gilles
Member:  Phillip 'Skip' Heffner
Member:  Todd Kraft
Member:  Manny LaGrew
Member:  Don Nelis, Jr.
Member:  Don Nelis, Sr.
Member:  Maria Nevala
Member:  Don Neveaux
Member:  Vern Stone

 

MEETS
Quarterly 


CONTACT
Dave Daquisto 
715-292-8104
Vern Stone  715 292-8862

 

By-Laws

Chair:  James Mayotte
Vice-Chair:  Lawrence 'Moose' Plucinski
Secretary/Treasurer:  Anthony Corbine
Member:  Sylvia Cloud
Member:  Esie Leoso
Member:  JoAnn Woodhull

MEETS
1st Tuesday of the month @ 6:00 p.m. - unless posted otherwise

THPO Building

CONTACT
Edith Leoso
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

715-682-7123  Ext. 1662

 

Established under Chapter 1700 of Tribal Court Code

By-Laws

MEMBER
Bad River Tribal Chairperson
Red Cliff Tribal Chairperson
Mole Lake Tribal Chairperson 

MEETS
Once per year 
Education Office

CONTACT
Dana Jackson or
Geraldine Nelis 
715-682-7111 Ext. 1530/1533 

Chair:  Robert Blanchard
Vice-Chair:  Sue Houle
Secretary:  Jim Stone
Member:  Joe Maday
Member:  VACANT
Advisory: Sheriff Mick Brennan
Advisory: VACANT

 

MEETS 
First Monday of the Month - At least quarterly @ 4:30 p.m.
Annex Building

 

CONTACT 
Jean Hahn-Thomas

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

715-685-7840  Ext. 1568



By-Laws

Chair: Zoongee Leith
Vice-Chair: Penny Charette
Secretary: Liz Wabindato
Member: Aurora Conley
Member: Michelle DeRusha

Member:  Dawn O'Connor

Member:  Valerie Bigboy

 

 

MEETS
2nd Wednesday of the month @
4:30 p.m

 

 

 

 

CONTACT

Stephanie Julian, Education Department Director, at (715) 682 - 7111 x 1530

 

 

By-Laws

Agenda

 

 2018 - 2019 A.I.P.P. Draft and public meeting notice

 

Chair:  Sam Livingston, Sr.
Vice-Chair:  Mavis Kingbird
Secretary:  Fran Malouf
Treasurer:  Ethel Plucinski
Member:  Bea Moore-Reas
Member:  Pat Berlin
Member:  Galdys Neveaux

MEETS
3rd Tuesday of the month @ 12:30 p.m.

Elderly Building

Election: May 

CONTACT
Sandy Corbine

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
715-682-7150  Ext. 1495

By-Laws

Chair:  Isabelle 'Dolly' Kappeler
Vice-Chair:  Frank Connors, Jr.
Secretary:  Joe Corbine, Jr.
Member:  Sam Livingston
Member:  Sylvia Cloud
Member:  Agnes Szwarek
Member:  Lenore Plucinski
Alternate:  Linda Mayotte

MEETS 
3rd Tuesday of the month @ 5:15 p.m.

Bad River Health & Wellness

CONTACT
Bad River Health & Wellness - Health Department

715-682-7137 

By-Laws

Chair: 
Vice-Chair:  Genevive Powless
Member:  Marge Lemieux
Member:  Joe Maday
Member:  Robert Blanchard

Member:  Simon Maday
Member:  Jackie Rose
Member:  Jody Bigboy

MEETS
3rd Wednesday of the month @ 6:30 p.m.

Annex Building 

CONTACT
Dan Powless

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
715-685-7840  Ext. 1609


By-Laws

Chair:  Barbara Smart
Vice-Chair:  Lee Ann Rosin
Secretary:  Alicia O'connor
Member:  Fran Wylie
Member:  Linton Rembert III
Member:  Lynn Wiggins
Member:  Gwenda White

 

MEETS
1st Tuesday of the month or as needed @ 5:00 p.m.

Chief Blackbird Center - Enrollment Office

 

CONTACT PERSON
Theresa Couture, Enrollment Director

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
715-682-7111  Ext. 1525



By-Laws

Chair: Michael Wiggins Jr
Vice-Chair: Michael Berlin
Treasurer: Etta Burns
Secretary: Rae Ann Maday
Senior Member: Barbara Smart
Senior Member: Milisa Corbine
Junior Member: Dylan Jennings

MEETS
2nd Tuesday of every month @ 4:30 p.m.

Casino Convention Center 

CONTACT
Bad River Housing Authority Office 

715-682-2271 

By-Laws

 

BAD RIVER COMMITTEE LIST

AS OF 4/9/10

Committee Members Meets Contact Person Phone # Fax #

 

Membership Committee

(updated 2/12/2013)

 

 

Chair: Barbara L. Smart

Vice-Chair: Lee Ann Rosin

Secretary: Alicia O'Connor

Member: Fran Wylie

Member: Linton Rembert III

Member: Bonnie Green

Member: Lynn Wiggins

 

1ST Tuesday of the month or as needed

6:30 p.m.

@ Enrollment Office,

Chief Blackbird Center

Election: As needed

 

Theresa Couture

Enrollment Clerk

 

715-682-7111

Ext. 1525

 

 

715-685-9475

 

Health Board

(updated 4/9/2010)

 

 

 

Chair: Isabelle (Dolly) Kappeler

Vice-Chair: Frank Connors, Jr.

Secretary: Joe Corbine, Jr.

Member: Sam Livingston

Member: Sylvia Cloud

Member: Agnes Szwarek

Member: Lenore Plucinski

Alternate: Linda Mayotte

 

3rd Tuesday of the month

5:15 p.m.

@ Health Services North

 

Health Office

 

715-682-7137

 

715-685-2601

 

Education (JOM)

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: Pat Nemec

Vice-Chair: Eldred Corbine

Secretary: Sandy Bender

Member: Lynn Maday

Member: Cassandra Boulley

Member: Teri Verville

Member: Mike Wiggins, Jr.

 

2nd Tuesday of Month

6:30 p.m.

Conference Room C

@ Chief Blackbird Center

 

Education Office

 

715-682-7111

Ext. 1530/1533

 

715-682-7118

 

Title VII

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: Pat Nemec

Vice-Chair: Eldred Corbine

Secretary: Sandy Bender

Member: Lynn Maday

Member: Cassandra Boulley

Member: Teri Verville

Member: Mike Wiggins, Jr.

 

Monthly, following JOM meeting

Conference Room C

@ Chief Blackbird Center

 

Education Office

 

715-682-7111

Ext. 1530/1533

 

715-682-7118

 

WIA

(updated 4/9/2010)

 

 

Bad River Tribal Chairperson

Red Cliff Tribal Chairperson

Mole Lake Tribal Chairperson

 

Once per year

 

Education Office

Dana Jackson or

Geraldine Nelis

 

715-682-7111

Ext. 1530/1533

 

715-682-7118

 

 

Head Start Parent Policy Committee

(updated 4/9/2010)

 

 

 

Chair: Ben Connors

Secretary/Treasurer: Lisa Stark

Vice-Chair: Jason Stark

Comm. Rep.: Lori Randall

Member: Laura Deragon

Member: Milisa Corbine

Member: Mary Kaulaity

 

3rd Wednesday of the month during school year.

@ Head Start

Election: October

 

Head Start Office

 

715-682-7144

 

715-682-7146

 

Housing Board of Commissioners

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: Terri Verville

Vice-Chair: Dolores Martin

T.C. Rep.: Etta Burns

Secretary: Milisa Corbine

Treasurer: Brian Stone

Member: Alan Pero, Sr.

Member: Luanne McCutcheon

 

3rd Tuesday of the month

@ Housing Office

5:00 p.m.

 

Housing Office

 

715-682-2271

 

715-682-6818

 

Judgement Fund

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: Frank Connors, Sr.

Vice-Chair: Genevieve Powless

Member: Bruce Ford, Sr.

Member: Jackie Rose

Member: Joe Maday

Member: Marge Lemieux

Member: Jace Johnson

 

3rd Wednesday of the month

Wake House

Election: Fall of year

 

Dan Powless

 

715-685-9726

 

715-682-7118

 

Elderly Advisory Committee

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: VACANT

Vice-Chair: Dale Wolf

Secretary: Debbie Wolf

Treasurer: Ethel Plucinski

Member: Bernice Wiggins

Member: Viola Neveaux

Member: Jan Madosh-Smart

 

3rd Tuesday of the month

Elderly Building

Election: May

 

Sandy Corbine

Nutrition Coordinator

 

715-682-7150

Ext. 1495

 

715-685-2741

 

Police Commission

(updated 4/9/2010)

 

 

Chair: Linda Mayotte

Vice-Chair: VACANT

Secretary: PJ Lemieux

Member: Herb Rufus

Member: Robert Blanchard

Member: Jim Stone

Advisory: VACANT

Advisory: VACANT

 

First Monday of the Month

5:45 p.m.

Conference Room C or

Dining Room @ Chief

Blackbird Center

 

Linda Mayotte

 

715-682-7111

Ext. 1595

 

 

 

Repatriation Committee/THPO

Review Board

(updated 4/9/2010)

 

Established under Chapter 1700 of Tribal Court Code

 

 

Chair: Donna Lynk

Vice-Chair: Sylvia Cloud-Parisien

Secretary/Treas.: Sandra Bender

Member: Patrick Mayotte

Member: Lori Lemieux

Member: Sandra Bender

Member: James Mayotte

 

Meets: First Tuesday of month unless posted otherwise.

 

 

Edith Leoso

THPO/NAGPRA Dir.

 

 

 

715-682-7123

ext. 1662

 

 

 

715-682-7118

 

Woods & Water Club

(updated 4/9/2010)

 

Member: David Daquisto

Member: Don Neveaux

Member: Vern Stone

Member: Don Nelis, Jr.

Member: Don Nelis, Sr.

Member: Manny LaGrew

Member: Ben Basley

Member: Todd Kraft

Member: Derek Nelis

Member: Mike Wiggins, Jr.

Member: Philip (Skip) Heffner

Member: Maria Nevala

 

Quarterly

 

Mike Wiggins, Jr.

 

715-292-7419

 

 

OTHER COMMITTEES:

 

Native American Tourism of WI

(NATOW) (updated 4/9/2012)

 

Wisconsin Inter-Tribal Repatriation Committee

(WIRTC-THPO) (updated 4/9/2012)

 

Northwest Regional Planning Commission

(NWRPC) (updated 4/9/2012)

 

 

 

 

 

Member: Edith Leoso

 

 

Member: Edith Leoso

 

 

 

Member: Ray DePerry

(for Red Cliff, Lac du Flambeau, Lac Courte Oreilles, Bad River and St. Croix)

 

 

 

Meets 3rd Tuesday of Month

 

 

Meets 3rd Tuesday of Month

 

 

 

Edith Leoso

 

 

Edith Leoso

 

 

 

Ray DePerry

 

 

 

715-682-7111

Ext. 1662

 

715-682-7111

Ext. 1662

 

 

715-779-3744

715-209-4904

 

 

 

 

 

 

715-682-7118

 

 

715-682-7118

 

 

 

715-779-5044